Kreator etykiet zgodnych z CLP

Aplikacja chemIQ posiada funkcję taką jak kreator etykiet CLP. Jest to narzędzie, które automatyzuje proces tworzenia etykiet dla substancji chemicznych zgodnie z wymogami europejskiego rozporządzenia dotyczącego oznakowania i pakowania substancji i mieszanin chemicznych. Nasz system jest regularnie aktualizowany w celu zgodności z najnowszymi przepisami oraz normami – gwarantuje to, że etykiety substancji chemicznej spełniają aktualne wymogi prawne. To niezastąpione wsparcie przy pracy!

Rozporządzenie REACH i CLP – czego dotyczą?

Rozporządzenia REACH i CLP są regulacjami Unii Europejskiej dotyczącymi chemikaliów. Mają one na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska. REACH koncentruje się na rejestracji, ocenie substancji, udzielaniu zezwoleń oraz stosownych ograniczeń w zakresie chemikaliów. Drugie z kolei to rozporządzenie dotyczące oznakowania, pakowania substancji chemicznych i mieszanin, a także tzw. klasyfikacji CLP (określa, jakie zagrożenia wiążą się z daną substancją, np. toksyczność, korozja, łatwopalność). Ochrona zdrowia, jak również środowiska jest możliwa dzięki zgodności z międzynarodowymi standardami, a to tylko niektóre z licznych korzyści wynikających z istnienia tych regulacji. Nie da się w końcu ukryć, iż dzięki temu można, np. uniknąć wprowadzenia na rynek niebezpiecznej lub trudnej do utylizacji substancji.

Rozporządzenie CLP – jakie oznaczenia musi zawierać etykieta?

Na etykiecie CLP powinny pojawić się: nazwa, dane teleadresowe dostawcy, pojemność opakowania, identyfikator produktu, piktogramy GHS, hasło ostrzegawcze oraz informacja o zachowaniu środków ostrożności. Ponadto umieszcza się na niej dane uzupełniające. Etykieta substancji chemicznej może być w wersji wielojęzycznej, lecz musi być czytelna dla odbiorcy i zawierać notatkę w języku urzędowym kraju, w jakim jest wprowadzana do obrotu.

Piktogramy chemiczne GHS. Co się pod nimi kryje?

Piktogram GHS służy do oznaczania zagrożeń związanych z substancjami chemicznymi. Pomaga szybko oraz łatwo zidentyfikować rodzaj zagrożenia związanego z produktem, co jest istotne dla bezpiecznego obchodzenia się z chemikaliami zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Można znaleźć piktogramy GHS dotyczące substancji:

  • wybuchowych (GHS01),
  • łatwopalnych (GHS02),
  • utleniających (GHSO3)
  • żrących, korodujących metali (GHS05),
  • toksycznych (GHS06),
  • drażniących (GHS07),
  • rakotwórczych/mutagennych (GHS08),
  • szkodliwych dla środowiska wodnego (GHS09),
  • a także gazów pod ciśnieniem (GHS04).

Postaw na sprawdzony kreator etykiet i usprawnij swoją pracę!

Automatyzacja procesu tworzenia etykiet oszczędza czas i zasoby przedsiębiorstw, umożliwiając pracownikom skupienie się na innych zadaniach bez obaw o pominięcie istotnej informacji. To doskonałe rozwiązanie, które pozwoli każdemu przedsiębiorstwu pracować zgodnie z klasyfikacją CLP. W końcu posiadanie właściwie oznakowanych produktów buduje zaufanie klientów i partnerów biznesowych, a to z kolei jest korzystne dla reputacji firmy. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące systemu – skontaktuj się z nami!